Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Ostatní turnaje jednotlivců

Mistrovství České republiky v šachu dětí do 8 let - Malenovice, 7.-8.5.2011

Erik vybojoval výborné 5. místo !

Do Malenovic jsme odjeli už v pátek - cesta je dlouhá. Azyl a chutnou domácí stravu nám opět poskytli moji rodiče - děkujeme :-).

Turnaj byl výborně organizován, časový plán byl dodržován a vše klapalo jak má. Erikovi se v turnaji začátek velmi vydařil a měl i potřebnou kapku štěstí. Od prvního kola hrál dost rychle a po každém kole sliboval, ža bude hrát pomalu - ale zpomalení se bohužel nedostavilo včas. Velmi cenná byla remíza ve 4. kole s talentovaným sympatickým Jakubem Voříškem (vyhrál např. Mistrovství Čech HD8 na Seči na začátku této sezóny a tehdy Erika porazil ). Erikovy úspěchy přerušil až svitavský Lukáš Pavlíček, se kterým Erik běžně vyhrává. Výborně využil Erikovy nepozornosti a zbrklé rychlé hry, kdy mu Erik zvládnul nastavit dvě ! figury zdarma a s přehledem Erika porazil. Škoda, že si tak špatnou hru nenechal Erik na nějaký méně důležitý turnaj. Tato prohra Erika trochu ukrotila a poslední partii prvního dne odehrál pomalu a s rozvahou a na jeho hře to bylo okamžitě znát.

Ondra měl první den jako na houpačce a bylo vidět, že je na takovém velkém turnaji poprvé a rozkoukává se. Hrál mnohem rychleji než jsem u něj zvyklá a na výkonu to bylo znát. Sobotních 2,5 bodů byl pěkný výsledek.

V neděli dostali kluci za úkol zapisovat a doufali jsme, že je to zpomalí a budou se více koncentrovat. Erikovi se podařilo mě nakonec přemluvit a zapisování mu bylo odpuštěno (pokud bude hrát pomalu) a Ondra se s ním smířil :-). Na Ondrově hře to bylo okamžitě vidět. Hrál pomaleji a pozorněji a tak, jak jsem u něj zvyklá. Větší soustředění mu přineslo pěkné dva body ze tří a celkový výsledek - 4.5/9. Na to, že zkušeností zatím moc posbírat nestihnul, to je pěkný výsledek a velký příslib pro budoucnost. Turnajem prošel zhruba tak, jak jsem doufala a očekávala a s jeho výkonem jsem spokojená.

Erik svoje sliby jakž takž plnil a podařilo se mu vyhrát sedmé a osmé kolo. Po osmém kole byl na třetím místě a bylo jasné, že pokud se mu podaří vyhrát, má medaili v kapse. Jsem ráda, že kvůli tomu velkému tlaku nezačal panikařit a partii s Ondrou Švandou rozehrál pěkně. Partie byla celkem vyrovnaná až do koncovky, malinko lépe stál Ondra. Potom kluci vyměnili koně a v pěšcovce, která šla hrát na remízu, Erik nepochopitelně zrychlil, začal blicat a bez přemýšlení hrál první, co ho napadlo. Ondra toho skvěle využil a Erikovi už nedal šanci k nápravě. Nedá se nic dělat, v této sezóně Ondřej prostě Erika přehrává a Erik bude muset makat a trénovat, aby dokázal zvrátit tuto situaci. Ondřej Švanda po zásluze a s přehledem tento turnaj vyhrál, hraje vyzrále, zkušeně a s klidem a i v rychlejším tempu je schopen výborně kombinovat.

Tento turnaj rozhodně nepatřil k Erikovým nejpovedenějším, vím, že dokáže hrát mnohem lepší šachy, než tady předvedl. Ale to nic nemění na tom, že 5. místo na Mistrovství republiky a 6,5 bodů z 9 je výborný výkon a že my hlinečáci jsme na Erika pyšní :-). Pro mě z toho plyne do dalších turnajů jedna podstatná věc - Erik může dělat psí oči jak chce, ale zapisovat minimálně 20 tahů na každém turnaji bude, a to do té doby, dokud nezačne hrát pomalu :-).

Jak už jsem zmínila, z našeho kraje se turnaje zúčastnili ještě dva hráči - Ondřej Švanda se stal Mistrem ČR v kategorii H8 pro rok 2011, uhrál 8 bodů z devíti a já mu blahopřeji ke skvělému výkonu. Lukáš Pavlíček sehrál také skvělý turnaj a skončil na výborném 9. místě a uhrál 6 bodů z devíti, k čemuž mu také blahopřeji. Je vidět, že Pardubický kraj je velmi silný, 3 hráči v první desítce je výborná vizitka.

Na MČR měl Pardubický kraj i šachistku - v turnaji dívek hrála Katka Dudlová, které se turnaj moc nepovedl a uhrála 4 body z 9 - ale celkové 10. místo mezi dívkama v ČR také není žádná ostuda a já blahopřeji i jí :-)

No a pro pozorné čtenáře a prohlížeče fotek - ten třetí chlapec, který s námi na MČR byl, je můj synovec Martin Londin, pro kterého to byl první velký turnaj a uhrál poctivé tři body :-)

Celkové výsledky turnaje jsou tady, fotogalerie tady.

Vydáno: 9.5.2011 20:04 |
Přečteno: 2769x |