Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

KP školních družstev 6. - 9. třída, Svitavy, 2.12.2014

V úterý dne 2.prosince se konal ve Svitavách krajský přebor školních družstev ve třech věkových kategoriích. Zatímco nejmladší a nejstarší kategorie se obešla bez hlinecké účasti, v prostřední věkové kategorii mělo Hlinsko hned dvě želízka v ohni (nehledě na to, že i náhradní družstvo, které skončilo třetí v okresním přeboru, bylo z Hlinska v čele s Vojtou Říhou). Bohužel se nikdo neodhlásil a tak náhradníky nebylo zapotřebí.

Výkonnostně jsme před přeborem pokládali obě družstva za vyrovnaná. Také tomu odpovídal i průběh soutěže (ovšem kromě posledního kola). Nebyl jsem bohužel osobně přítomen, sledoval jsem jen výsledky na internetu.
Za ZŠ Resslova bojovaly bratrské dvojice Žejdlíků a Zelenků, za Raisovo Gymnázium Ondra Novotný, Maruška Vašková, Míša Ročňák a trojici z našeho oddílu doplnil neregistrovaný Daniel Bříza.

První dvě kola vyhrály obě hlinecká družstva shodně 2,5:1,5 a tím patřila k favoritům. Obvzvlášť výborný výkon podali z gymnázia, když jedno z těch poražených družstev byli pozdější vítězi z Ústí nad Orlicí (a to byla také jejich jediná prohra v turnaji !). Bohužel se naši zalekli toho, že by mohli turnaj vyhrát a nedokázali pokračovat v dobrých výkonech.

Třetí a 4. kolo byly pro obě družstva doslova pohromou !!! Bratři z Resslovky dokázali z 8 možných bodů vytěžit pouze 1 bod ! O moc lépe nedopadlo gymnázium, které získalo trošku více: 2,5 bodů. Tady již asi skončily šance na postup obou družstev. Sice potom obě družstva ještě bojovala a povedlo se jim ještě něco vyhrát, malou jiskřičku ještě vykřesali v posledním kole bratři z Resslovky, když v derby porazili gymnázium 4:0!!!!, kterýžto výsledek snad vůbec nikdo nečekal, ale i jim v celkovém součtu nakonec chyběl pouhý půlbod na druhého postupujícího Gymnázium Lanškroun. Asi jen oni sami vědí kdo? a ve které partii? byl tomu kýženému půlbodu nejblíž.
Když mám hodnotit jednotlivce , tak samozřejmě nejtěžší roli měli hráči na první desce.
Za Resslovku
1. Patrik Žejdlík 4,5 bodů ze 7, mírný nadprůměr,lepší byl jenom Grundman z vítězného týmu.Mohl být s výkonem spokojený.
2. Erik Žejdlík   3,5 bodů ze 7,50%-ní výsledek, další 4 protihráči měli lepší výsledek, tady někde možná utekla družstvu ta půlka.
3. Petr Zelenka 5 bodů, velmi dobrý výsledek na Petrovy šachové možnosti, jen dva šachisté na 3.desce uhráli více.
4. Adam Zelenka 5 bodů, výborný výsledek , jeden z nejmladších na turnaji, přitom jen Šmajzrová V. z vítězného družstva uhrála
na 4. desce více.

Za Raisovo Gymnázium
1. Ondra Novotný 1,5 bodu, měl to těžké, ještě mladší žák mezi staršími zkušenými šachisty, myslím ale, že měl navíc
2. Maruška Vašková 3,5 bodů, 50%-ní výsledek, stejné jak Erik, mezi staršimi kluky asi její možné maximum
3. Míša Ročňák  6 bodů, stejně jako on uhrál pouze  Vojta Holásek z vítězného družstva, abolutní zisk mu "zkazil" Petr Zelenka, když ho porazil v posledním kole. Vynikající výkon na to, že je ještě mladší žák.
4. Daniel Bříza  2 body - aspoň kape, když neprší - zdá se to málo, ale na to, že se šachům systematicky nevěnuje tak přijatelný přínos - uhrál sám stejně bodů, kolik uhrálo celé družstvo gymnázia Svitavy !

Takže celkové resumé : Hlinsko nedopadlo špatně, je 3.v kraji (+ 6místo Gym.Raisovo), ale kýžený postup na republikové finále Hlinsku o pověstný "fous" zase utekl.