Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Krajský přebor jednotlivců

2. Kvalifikační turnaj kategorií H14 a H16, Mistrovice, 4.12. 2010

Zpráva o průběhu turnaje od Tondy, který se gentlemansky ujal doprovodu dětí do Mistrovic - přiznám se, že na neupravené cesty do hor se mi vůbec nechtělo a tak mu za to patří můj velký dík...

Na turnaj do Mistrovic jsme po ranní mrazivé křeči dorazili jako vůbec 1. družstvo. Byli jsme na místě zhruba o 40 minut dříve, než pořádající oddíl... (a to i po mém zaváhání ve Svitavách na okruhu, kde jsem po tmě přejel odbočku na Lanškroun.)  Slibovaných -20 od meteorologů nebylo, ale ani -17,5 ve třičtvrtě na sedm ve Svitavách,  nebylo nějak příjemných. Cestu jsme tedy přežili bez újmy a naše šachové naděje jsem musel krotit už za jízdy v autě, jak byli přemotivovaní.......

Postavili jsme tedy dvě šachovnice které jsme přivezli. Ukazoval jsem klukům nějaké šachové obraty v zahájení, a pak už přijela konkurence.... Účast byla velice nízká, ale ne nějak slabá... Dalo se to čekat   vzhledem k panujícímu počasí a vzdálenosti  Mistrovic od kmenových oddílů. Z našich dětí se zúčastnili bratři Žejdlíkovi, Michal Neumann  a Petr Zelenka. Až na posledního jmenovaného lze označit turnaj v Mistrovicích  jako velice úspěšnou misi hlineckého šachu.

Asi největší pochvalu zaslouží Michal, kterému se po dlouhé době podařil turnaj. Začal doslova famózně. V 1. kole, porazil na 1. desce jednoho z favoritů turnaje Kožúška z Polabin, a po 3. kole měl velice aktivní skóre 2,5 bodu ze 3. Potom se ale nevyvaroval některých hrubých chyb,  a přestože bojoval srdnatě i s dalšími favority turnaje, nestačilo to na lepší než 7.místo v turnaji. I tak je dobré, a mohlo by ještě Michalovi pomoci při dalších podobných výsledcích na nadcházejících kvalifikacích dostat se do osmičlenného  krajského finále. Snad tento výsledek Michala trochu nakopne k další šachové práci na své hře. Myslím že v současné době se nachází před velkým výkonnostním pokrokem..

( Zvlášť  škoda je partie s Martinem Burešem, z Polabin, kde místo braní nekryté věže s matem na poslední řadě, Michal vyměnil dámy. To vše asi po celkových 5minutách hry)

Další účastníky  zhodnotím už stručněji :

Kluci Žejdlíkovi, hráli jako obvykle dobře, bez nějaké postupové  křeče, protože  věděli, že ve své kategorii jim krajské finále neuteče. Byli tam spíše proto, aby si zahráli s lepšími hráči, a sbírali turnajové zkušenosti. Patrik se tentokrát vyvaroval rozdávání  bodů ostatním hráčům v podobě remíz, prohrál jen se 2 hráči - Havelkou a Řezníčkem. Zbytek  vyhrál, a skončil na velice krásném 4. místě se ziskem 5 bodů.

Náš maličký Erik zaslouží pochvaly hned dvě.... Jednu za dobré chování v autě cestou domů, a druhou důležitější, za svou šachovou hru... Po nevydařeném začátku, uhrál v turnaji krásné 4 body ze 7, a statečně se pral s ostatními o několik let staršími hráči, a obsadil celkové 9. místo.

Posledním zúčastněným byl Petr Zelenka. Jel s námi jen pro to, aby sbíral zkušenosti se silnými hráči, protože se uvolnilo místo v autě za Přemka, který odřekl účast.  Podle mého názoru celý turnaj doslova odfláknul..... Zisk 2 bodů v kategorii H14 není až tak tragický, ale nad jeho některými partiemi jsem doslova tiše trpěl.  Jeho hra byla soustředěná  prvních 10-15 tahů, a pak začal v partiích kupit chybu na chybu, hrál zbrkle a  špatnou střední  hrou si většinu partií naprosto pohřbil. Nic  už mu nepomohla kvalitní hra při soupeřově drtivé materiální výhodě.  Tento turnaj byl dle mého názoru logickým vyvrcholením Petrovy lenosti v poslední době.  Jeho práce v tréninku na vlastní šachové hře, doslova zamrzla,  a tak se není čemu divit, že skončil až na úplně posledním místě, byť v kategorii, na kterou má ještě čas. Předpokládám že tento výsledek Petra dostatečně přesvědčil o jeho špatném přístupu k šachu a že jej zlepší. V letošní sezóně se mu ani ve své kategorii nedaří, a je to především proto, že nic nedělá. Jinak je velice šikovný a bystrý, myslím, že by v jeho případě stačilo, kdyby nosil poctivě na tréninky alespoň domácí úkoly, které mu uložíme.

Závěrem bych chtěl promluvit trochu k pořadatelům turnaje:

"Myslím že je veliká  škoda, že když už se Vám podařilo zajistit takové místo, jakým je Hospoda u Novotnů v Mistrovicích, který má vedle sebe v přiléhajícím domě ještě tělocvičnu, mohli byste jej lépe využít.... Celý turnaj byl ve znamení neustálého okřikování našich šachových ratolestí, které dohrály dříve než ostatní....... V restauraci byl velký, nádherně vytopený salónek, kam by se celý turnaj  pohodlně vešel, a zel po celou dobu turnaje prázdnotou... Tělocvična mohla sloužit dětem k vybíjení jejich přebytečné energie mezi partiemi, a v hrací místnosti by byl klid na hraní......."