Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Krajský přebor jednotlivců

2. kvalifikace HD10 + HD12 - Lanškroun, 3.12.2011

Postřehy a zhodnocení napsal Tonda ...

O uplynulé sobotě jeli naši nejmenší svěřenci na již 2. kvalifikaci do Lanškrouna. Na turnaj jsme přijeli jako 1. oddíl ze všech, takže hoši měli všichni poměrně dost času na aklimatizaci. Po počátečním chaosu a řešení  organizačních věcí, konečně turnaj začal. Půjdu tedy popořadě, takže zhodnotím nejprve výkony těch  nejmenších... V tomto turnaji jsme měli pětinásobné zastoupení a musím říct, že tato kategorie nám udělala v sobotu velikou radost. Vlastně všichni naši svěřenci začali turnaj velice slušně. Snad jen Honzíkovi se nepodařilo vyhrát první dvě kola. Ostatní byli po dvou kolech 100% takže rozjezd byl exkluzivní... V dalších kolech sice přišly i nějaké prohrané partie, ale nás moc potěšilo, že jich nebylo moc, naši hoši se stále drželi na předních pozicích. Asi největším překvapením pro nás byl výkon Michala Neubauera, který skončil na skvělém bodovaném, osmém místě. Hned za ním, se umístil i Michal Ročňák, který velice rychlou ale i zbrklou hrou se připravil o ještě lepší umístění.. Nesmím však zapomenout  na našeho nejlepšího hráče v této kategorii, Ondru Novotného. Skončil na pěkném 5. místě. U něj jsme trochu litovali, že se mu nepodařilo uhrát ještě více, protože absentovali 2 z jeho největších soupeřů, náš Erik, a Lukáš Pavlíček z Poličky. Nicméně za 5. místo a 5 ze 7není třeba se stydět, takže taky pochvala. V každém případě jsme měli jako jediný oddíl 3 děti mezi deseti nejlepšími z turnaje.

Já osobně jsem rád, že Honzík pěkně bojoval, nic nezabalil a přestože uhrál o bod méně než při minulé kvalifikaci, určitě zaslouží jeho přístup velké uznání. Trochu zklamáním je pro mne výkon Jirky Štěrby. Právě přemýšlím, z čeho jsem byl více rozladěný. Zda to bylo z jeho hry, nebo z jeho nevhodného chování po celou dobu turnaje. Ve svých partiích je velice zbrklý, hraje zbytečně rychle. Navíc během nich, vůbec nevěnuje pozornost tomu, co se děje na šachovnici. Jinak by nebylo možné, aby jeho soupeř stál několik tahů v šachu, nebo se uhýbal z jednoho šachu do druhého a Jirka si toho nevšiml. Až pochopí že šachy se hrají na maty  a ne kvůli tomu že může soupeři sbírat figurky bez nějakého cíle, tak se posune jistě i výsledkově.

Kategorie HD12 byla i v Lanškrouně silně obsazená a naše pětice  svěřenců neměla lehkých soupeřů. Velkou pochvalu zaslouží Maruška, za  krásnou partii v 1. kole proti Lucce Ambrožové, kde to nezabalila ani v situaci kdy přišla o dámu a ještě hodně trápila svojí soupeřku. Nakonec skončila ve výsledkové listině až 16. ale nemusí být smutná, protože zisk 4 bodů ze 7 není vůbec špatný, vzhledem k tomu, že v této kategorii patří k nejmladším. Naprosto famózně však zahájil svůj turnaj v sobotu Martin Štěrba. Po 3. kole měl bodový zisk 3 a stál na prahu svého možná největšího úspěchu. Moc bychom mu ho přáli, ale bohužel díky jeho nedisciplinované hře, a nevyvarování se hrubých chyb v dalších partiích se mu nepodařilo vyhrát už ani jednou, takže se překvapení nekonalo, a skončil nakonec zhruba uprostřed startovního pole. Podobně na tom byl i Petr Zelenka. Ten neměl sice tak raketový nástup jako Martin, a zisk 4 bodů není špatný, akorát má ještě veliké rezervy v trpělivosti při hře. Bohužel, jeho přístup především k domácí přípravě je tak špatný, že bude velice těžké uhrát ještě alespoň jediný bodík, který by ho posouval už jistě na bodovaná místa.  Poměrně slušný výkon předvedl i Patrik Pešek, který uhrál nakonec pouhé 2 body. Bylo tomu tak ale jen pro to, že nedokázal vyhrát 2 naprosto vyhrané partie. V té první opovrhl třítahovým matem, který v partii stál několik tahů. A ve druhé byl vyhraný, přestože už neměl dámu. Doslova rezignoval na takovou pozici, odmítl se zamyslet a prohrál... Myslím že na Patrikovi se projevují absence na trénincích a určitě by mu prospěla větší svědomitost při plnění domácích úkolů....

Nakonec jsem si nechal výkon Vojty Říhy, který zasluhuje obrovskou pochvalu.

Vojta hrál v tichosti ne nijak oslnivě, ale svědomitě a zodpovědně. Myslím, že ani za partie které prohrál, se nemusí stydět, hrál pěkně pomalu, a po vzoru přísloví, že" trpělivost růže přináší"  nakonec 5x vyhrál, což ho katapultovalo na dělené 6.-7. místo. Škoda jen že Vojta prohrál los, což ho připravilo ještě o 5 bodů do bodovaného pořadí (rozdíl mezi 6. a 7. místem) S jeho chutí ke hře, a přístupem k domácím úkolům však věříme, že finálová 8 v kraji mu neunikne. Nutno také podotknout, že byl na svém 2. turnaji v životě.

Tolik sobota 3.12. 2011

Antonín Indra

A já doplním, že výsledky ze soboty jsou tady : HD10 , HD12 Celkové pořadí za první dvě kvalifikace jsou tady, připomínám, že do finále postupuje prvních 8 z každé kategorie ...

Na stránkách Poličky jsou videa z letošních akcí : tady.

Vydáno: 6.12.2011 22:22 |
Přečteno: 4559x |