Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Krajský přebor jednotlivců

2. kvalifikace HD10 a HD12, Hlinsko, 29.11.2014

V sobotu 29.11.2014 se  v Hlinsku uskutečnilo 2. kolo seriálu soutěží jednotlivců v žákovských kategoriích HD10 a HD12.

V nejnižší věkové kategorii HD10 se turnaje zúčastnilo 24 malých šachistů. Naši 3 zástupci se v tomto počtu neztratili a získali umístění v první polovině stratovního pole, bohužel na medaili z nich nikdo nedosáhl. Nejblíže k ní měl Adam Zelenka, který s 5 body skončil na 4. místě. Při neúčasti nejlepších soupeřů, kteří hráli pro lepší úroveň ve vyšší věkové kategorii a při jeho šachových zkušenostech jsme od něj očekávali ale boj o 1. místo. O medaili hrál v posledním kole, ale  Adam bohužel prohrál a spadl až na 4. místo. Malý Vojta Remeš se se 4 body umístil na 10. místě, na jeho poměry je to výborný výsledek a uhrál více bodů, než jsme čekali. Naopak od Martina Peška jsme už také očekávali boj o medaili, bohužel 3,5 bodů, tedy 50% výsledek stačil jen na 11 místo. Od našich zástupců tedy jen lepší průměr, bylo patrné nevyužívání času, pořád ještě hodně hrubých chyb, zbrklé tahy - to všechno kluky připravilo o medailové umístění. To byl vůbec problém skoro všech žáčků, bylo k vidění neuvěřitelné množství nereálných tahů, které mnohdy ani nebyly reklamovány a oběma soupeřům mnohdy nevadilo, že král je po několik tahů v šachu !!! Rozhodně to nevypadalo na krajský přebor v této kategorii.

Lepší situace byla v kategorii HD 12, kde se zůčastnil větší počet celkem 36 šachistů, a podstatně tvrdší konkurence, rozšířena o nejlepší z mladší kategorie. Tady také naši obstáli podstatně hůře, než v nižší věkové kategorii. Nejlepší Jirka Šulc skončil na  20.  místě s  3,5  body, také od něj jsme očekávali lepší umístění. Moc se nedařilo bohužel ani Sofii Holfeuerové, které pouhé dva body stačily na celkové 30. místo a  5 místo mezi děvčaty. Nejslabší z našich Jindra Zdražil uhrál pouhý 1,5bod  a skončil 35, tedy předposlední.

Turnaj celkem hodnotím jako velmi zdařilý jak co do počtu zúčastněných šachistů, tak i doprovodu, taktéž z hlediska organizace včetně občerstvení. Bohužel umístění našich šachistů se podstatně liší od jejich starších spoluhráčů, kteří si z turnajů vozili a vozí medaile a další úspěchy. Pokud budou chtít naši malí žáčci dosahovat lepších výsledků, budou proto muset udělat více, než na tréninku "blicat" pětiminutovky. Je třeba i přemýšlet nad pozicí a umět ji vyhodnotit, hledat slabiny soupeřovy pozice a na ně útočit.

Podrobné výsledky jsou tady : HD10, HD12.

Vydáno: 30.11.2014 19:20 |
Přečteno: 1995x |